Przejdź do treści

Kontrolerzy tylko na to czekają. Nigdy nie przywoź tego z wakacji

27/03/2024 12:23 - AKTUALIZACJA 08/04/2024 17:01
Wielotysięczna grzywna za zbieranie kamieni na plaży

WIADOMOŚCI – Wybierając się na urokliwe Wyspy Kanaryjskie, takie jak Lanzarote lub Fuerteventura, marzymy o spokojnych spacerach po złocistym piasku i kąpieli w lazurowych wodach Oceanu Atlantyckiego. Jednak podczas pobytu na plaży warto zachować ostrożność, gdyż z pozoru niewinna czynność może przynieść niepożądane konsekwencje. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że nasze działania mogą naruszać lokalne przepisy. Okazuje się, że na Kanarach zbieranie piasku czy kamieni jest niezgodne z prawem i grozi karami finansowymi, które wcale nie są takie małe. Sięgają aż 2,5 tys. funtów. To na pewno nie jest ten rodzaj pamiątki, którą chciałbyś przywieźć z wakacji.
Przeczytaj: Błędy, które popełniają turyści na wakacjach all inclusive. Będziesz żałować, że nie wiedziałeś tego wcześniej

Zakazane pamiątki z wakacji

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich to marzenie wielu podróżników, którzy pragną odpoczynku na pięknych plażach wśród egzotycznej przyrody. Jednakże, jak donosi Canarian Weekly, idylliczne wybrzeża Kanarów stają się coraz bardziej zagrożone. Niebezpieczeństwem dla naturalnej przyrody są nieświadomi turyści, którzy przyczyniają się do utraty cennych materiałów naturalnych.
Sprawdź: All inclusive z alkoholem? Nie na tej popularnej hiszpańskiej wyspie

Lanzarote, znana ze swoich wyjątkowych krajobrazów wulkanicznych, co roku traci około tony naturalnego materiału z chronionych plaż. Fuerteventura, z kolei, boryka się z problemem utraty słynnego piasku, jak ten na plaży „Popcorn” niedaleko Corralejo, gdzie każdego miesiąca również ubywa około tony tego cennego surowca.
Czytaj dalej pod materiałem wideo

Zbieranie kamieni na Kanarach: nawet 2,5 tys. £ grzywny

Zabieranie piasku, kamieni czy kawałków skał z plaż, nie tylko degraduje krajobraz, lecz także wpływa negatywnie na ekosystemy. Radna Loli Garcia wyjaśnia, że takie działania mogą poważnie zaszkodzić środowisku, narażając je na nieodwracalne szkody.
Przeczytaj: Laptop, leki, scyzoryk czy kanapki: Oto co można spakować do bagażu podręcznego

Władze wysp podjęły zdecydowane kroki w celu ochrony swojego dziedzictwa naturalnego. Wystosowano odpowiednie ostrzeżenia i z determinacją egzekwuje się kary finansowe. Np. Brytyjczycy, którzy zabrali z plaży kamienie w kształcie popcornu, zostaną oskarżeni o drobne wykroczenie, za które kara wynosi od 128 do 512 funtów. Jednak tym, którzy zabierają większą ilość kamieni, groziła nawet 2563 funtów grzywny.

Źródło: metro.co.uk, polishobserver.com