Przejdź do treści

Wielka Brytania wprowadza zakaz palenia: „Osoby urodzone po 2008 roku nigdy nie będą mogły nigdy kupić papierosów”

17/04/2024 13:31 - AKTUALIZACJA 17/04/2024 19:29

Wielka Brytania wprowadza zakaz palenia. Brytyjski parlament przyjął projekt ustawy, zakazującej sprzedaż tytoniu wszystkim osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. Jeśli zakaz ten wejdzie w życie osoby te nigdy nie będą mogły kupić legalnie tytoniu.

Wielka Brytania wprowadza zakaz palenia

W wyniku wtorkowego głosowania w parlamencie, pomimo oporu Partii Konserwatywnej, projekt rządu Rishiego Sunka został przyjęty większością głosów (383 do 67). Chociaż głosowanie to nie przesądza jeszcze, że projekt stanie się ustawą, to ze względu na uzyskany wynik, można przypuszczać, że zostanie on zatwierdzony i wejdzie w życie przed nadchodzącymi wyborami do Izby Gmin zaplanowanymi na drugą połowę roku.
Przeczytaj: Eksplozja na terenie największej firmy zbrojeniowej w Wielkiej Brytanii

Osoby urodzone po 1 stycznia 2009 nie będą mogły kupić papierosów

Jeżeli projekt zostanie zatwierdzony, Wielka Brytania wprowadzi jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów antynikotynowych na świecie. Brytyjski projekt zakłada nie tylko zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku, ale również wprowadza środki mające na celu ograniczenie dostępu młodzieży do papierosów elektronicznych. Palenie tytoniu, jak szacuje się, powoduje rocznie około 80 tysięcy zgonów w Wielkiej Brytanii i kosztuje publiczną służbę zdrowia 17 miliardów funtów. Czytaj dalej poniżej

Ustawa, będąca jedną z najbardziej radykalnych na świecie w swojej kategorii, uważana jest jedno z największych zwycięstw politycznych rządu Richiego Sunaka. “Stworzenie pokolenia wolnego od dymu to poważny  krok naprzód w dziedzinie zdrowia publicznego. Będzie miał znaczący, pozytywny wpływ na zapobieganie chorobom, niepełnosprawności i śmierci w dłuższej perspektywie” – powiedział Chris Witty, główny lekarz Anglii i zwolennik projektu ustawy.
Źródło: TheGuardian.co.uk, PolishObserver.com

Tagi: