Przejdź do treści

Znajdź pracę lub stracisz zasiłek – nowe zasady w UK

05/12/2023 08:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:03
utrata zasiłku w UK w 2024

Utrata zasiłku w UK w 2024. W Wielkiej Brytanii od kilku lat pracodawcy zmagają się z problemem braku pracowników. Prawie milion wolnych miejsc pracy czeka na obsadzenie, podczas gdy oficjalne dane pokazują, że ponad 8,7 miliona dorosłych w wieku produkcyjnym jest sklasyfikowanych jako „nieaktywni zawodowo”. Brytyjski rząd podjął kroki aby zmienić ten stan rzeczy. Program “back to work” ma zmobilizować miliony osób do aktywnego poszukiwania pracy. Wkrótce mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy odmówią podjęcia pracy mogą stracą zasiłki.
przeczytaj także: Planuj urlop z wyprzedzeniem – daty wolnych w UK na 2024 rok

Utrata zasiłku w UK w 2024

Jeremy Hunt, brytyjski Minister Skarbu, zapowiedział, że rząd chce przezwyciężyć kryzys na rynku pracy i  przeciwdziałać  największemu spadkowi siły roboczej od czasów pandemii, zmieniając zasady przyznawania świadczeń. Do tej pory, osobom pobierającym zasiłki, które nie spełniały określonych wymagań takich, jak np. udział w spotkaniu z trenerem pracy, potrącano pewne kwoty ze świadczenia do czasu, aż wnioskodawca ponownie spełnił wymagania. Jak podaje portal theguardian.com, radykalne zmiany w zasiłkach zapowiedziane przez Hunta zakładają “pomoc i wsparcie dla wszystkich – ale dla tych, którzy odrzucą oferty pracy, będą też konsekwencje”. Osoby ubiegające się o zasiłek, które odmówią współpracy z urzędem pracy lub podjęcia oferowanej im pracy, mogą stracić swoje świadczenia. Czytaj dalej pod zdjęciem.

utrata zasiłku w UK w 2024

Kto utraci zasiłki

Według zapowiadanych zmian, osoby objęte sankcjami mogą zostać pozbawione dostępu nie tylko do zasiłków socjalnych, ale także powiązanych z nimi świadczeń, takich jak bezpłatne recepty, opieka dentystyczna, pomoc prawna  lub pomoc w opłacaniu rachunków za energię. Do tej pory, Ministerstwo Skarbu nie sprecyzowało ilu wnioskodawców mogą dotyczyć planowane zmiana, ale prawdopodobnie nie będzie ona miała zastosowania do osób otrzymujących dodatkowe zasiłki na dzieci, mieszkaniowe lub dla osób niepełnosprawnych. Mel Stride, Sekretarz ds. pracy i emerytur, podkreślił, że rząd planuje szeroką pomoc dla osób z niepełnosprawnościami, dodając, że „przesłanie jest jasne: jeśli jesteś zdrowy a odmawiasz pracy- zabierzemy ci zasiłki”.
przeczytaj też: Wszystkie benefity, które możesz otrzymać w UK. Pełna lista świadczeń i kluczowe daty dla twoich finansów w grudniu

Program “back to work”

Aby pomóc w rozwoju gospodarki, Brytyjski rząd zamierza działać dwutorowo. Oprócz zapowiedzianych sankcji za odmowę podjęcia pracy, chce przeznaczyć ogromne środki na aktywizację zawodową. W  ramach planu “back to work” rząd dodatkowo wyda w ciągu pięciu lat aż 2,5 mld funtów aby pomóc nawet 1,1 mln osób zrezygnować z zasiłków i podjąć pracę. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozszerzenie czterech kluczowych programów zatrudnienia, które rząd już wprowadził: NHS Talking Therapies, Individual Placement and Support, Restart i Universal Support.
przeczytaj też: Tysiące osób otrzyma premię świąteczną, wypłata już w grudniu
źródło: theguardian.com, Polishobsrver.com

Tagi: