Przejdź do treści

Wielka Brytania podniosła płacę minimalną: Oto stawki obowiązujące od 1 kwietnia 2024 roku

02/04/2024 12:02 - AKTUALIZACJA 02/04/2024 12:04
Tyle wynosi National Living Wage w 2024

Tyle wynosi National Living Wage w 2024 roku – 1 kwietnia w Wielkiej Brytanii weszła w życie podwyżka płacy minimalnej, znanej jak National Living Wage (NLW). Podwyżka obejmuje wszystkich pracowników powyżej 21 lat.

Tyle wynosi National Living Wage w 2024 roku – stawki obowiązujące od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia główna stawka National Living Wage wzrosła z 10,42 funtów do 11,44 funtów brutto za godzinę. Dla pracowników pracujących na pełny etat, zarabiający minimalne wynagrodzenie, oznacza to podwyżkę wynagrodzenia o około 1 800 funtów rocznie. Ponieważ próg wiekowy NLW został obniżony z 23 lat do 21 lat z podwyżki młodzi ludzie przechodzący na wyższą stawkę płacy minimalnej mogą liczyć na wzrost dochodów o 2 300 funtów rocznie.

Podwyżki odczują również młodsi pracownicy oraz praktykanci. Płaca minimalna dla osób w wieku 18–20 lat wzrosła z 7,49 do 8,60 funta brutto za godzinę, natomiast stawka godzinowa dla praktykantów skoczyła o ponad 20%, z 5,28 do 6,40 funtów brutto.
Przeczytaj także: Najlepsze miejsca do życia w Wielkiej Brytanii 2024. Opublikowano nowy ranking

Podwyżka najniższej krajowej w UK

Podwyżka najniższej krajowej w UK jest odpowiedzią na rosnące koszty życia, a decyzja o jej wprowadzeniu została podjęta po zaleceniu przez Komisję Niskich Płac. Ta zmiana, choć pozytywna dla pracowników, może stanowić wyzwanie dla niektórych pracodawców. Według wypowiedzi przedsiębiorcy dla BBC, podwyżka płacy minimalnej dla najniżej zarabiających pracowników wymusza podniesienie wynagrodzeń pozostałych pracowników, co może prowadzić do wzrostu cen dla klientów.
Przeczytaj także: Tyle zarabiają pracownicy sieci Aldi w UK: Zarobki kasjera, sprzątaczki i kierownika

Minister biznesu i handlu, Kevin Hollinrake, przyznaje, że wzrost płac może zwiększyć koszty dla firm, ale podkreśla, że jest to „naprawdę dobra wiadomość” dla 2,7 miliona ludzi.

Analiza przeprowadzona przez niezależny zespół doradców z Resolution Foundation wskazuje, że podwyżka płacy minimalnej oznacza realny wzrost o 7,8% po uwzględnieniu inflacji, a wzrost gotówkowy wynosi 9,8%. Dodatkowo, od wprowadzenia płacy minimalnej w 1999 roku, nierówność wynagrodzeń znacznie spadła, co czyni ją jedną z najskuteczniejszych polityk gospodarczych ostatnich pokoleń.
Źródło: BBC.com, PolskiObserwator.de

Tagi: