Przejdź do treści

Nowa sztuczka włamywaczy: wykorzystują krasnale ogrodowe

20/09/2023 18:00 - AKTUALIZACJA 13/04/2024 21:35

Włamywacze wykorzystują krasnale ogrodowe. Jest to znana technika przestępców w Walii. Po zobaczeniu w swoim ogrodzie nieznajomej figurki krasnala powinno się ją jak najszybciej usunąć. Jak informuje policja, walijskie dekoracje świąteczne, które przypominają nasze krasnale ogrodowe, są oznaką zbliżającego się włamania.

Włamywacze wykorzystują krasnale ogrodowe

W Niemczech przestępcy zaczęli praktykować podobną sztuczkę. Według policji, nowa sztuczka włamywaczy polega na podrzuceniu figurki gnoma na posesję potencjalnej ofiary włamania. Sprawdzają w ten sposób czy zostanie on zabrany. Dzięki temu mogą ustalić, czy ktoś jest w domu lub czy nieruchomość stoi pusta. Takie informację są dla włamywacza bardzo przydatne. „Radzimy mieszkańcom, aby byli czujni” – informuje policja z Północnej Walii, publikując zdjęcie jednego z takich skrzatów wykonanego z tkaniny, który zwykle używany jest jako ozdoba świąteczna.

Krasnale ogrodowe

Przestępcy w Niemczech są mniej kreatywni od tych z Walii. Stosują proste sztuczki, aby dowiedzieć się, czy dane mieszkanie stoi puste. Używają do tego plastikowych pasków, wykałaczek lub liści.

 „Statystycznie włamania są częstsze w ‘’ciemnych’’ porach roku, ponieważ ciemność zapewnia włamywaczom większą ochronę. Większość włamań ma miejsce w piątki i soboty. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że nikogo nie ma wtedy w domu. Ponad dwie trzecie włamań ma miejsce w ciągu dnia między 8:00 a 22:00” – informuje policja.
>> Przestępstwa w sklepach Co-op. Odnotowuje się tam coraz więcej kradzieży i innych zachowań antyspołecznych

Jeśli jesteś w podróży, łatwo jest symulować obecność poprzez regularne włączanie i wyłączanie świateł za pomocą timera. Należy również uważać na opuszczone rolety, przepełnioną skrzynkę na listy lub nieskoszony trawnik. Są to oczywiste i łatwe do wyłapania sygnały, że dom stoi pusty.

Źródło: t-online.de, PolishObserver.com