Przejdź do treści

Okno samolotu Boeing 737 linii Alaska Airlines wypadło w trakcie lotu. Samolot musiał lądować awaryjnie

08/01/2024 15:00 - AKTUALIZACJA 18/03/2024 13:08

USA: Okno samolotu Boeing 737 wypadło w trakcie lotu – W piątek wieczorem w samolocie linii Alaska Airlines lecącym z Portland w stanie Oregon do Ontario w Kalifornii pękła szyba. Pilot został zmuszony do awaryjnego lądowania na międzynarodowym lotnisku w Portland. Wstrząśnięci pasażerowie udostępniają przerażające filmy przedstawiające wysysane telefony i inne przedmioty.
PRZECZYTAJ KONIECZNIE: USA: Nastolatek z Florydy zastrzelił swoją 23-letnią siostrę tuż po kłótni o prezenty świąteczne

Okno samolotu Boeing 737 wypadło w trakcie lotu

Incydent miał miejsce podczas lotu Alaska 1282, Boeingiem 737-9 MAX. Został on certyfikowany przez Federalny Urząd Lotnictwa (FAA) w listopadzie 2023 r. To zaledwie dwa miesiące przed lotem, zgodnie z dokumentacją FAA dostępną online. Boeing 737 Max jest jednym z najpopularniejszych modeli samolotów na świecie, ale był również nękany przez kwestie bezpieczeństwa i kontrowersje. W 2018 i 2019 r. w dwóch śmiertelnych wypadkach z udziałem 737 Max zginęło łącznie 346 osób w Indonezji i Etiopii. Katastrofy wynikały z wadliwego systemu MCAS, który spychał dziób samolotu w dół bez kontroli pilotów.
>>> Nowe zasady przewozu bagażu na lotniskach UK, czy czeka nas chaos?

Przebieg awarii lotniczej

Pasażerowie na pokładzie samolotu powiedzieli KPTV, że usłyszeli głośny huk i zobaczyli dziurę w ścianie samolotu, przez którą wyleciało okno na wysokości 4500 metrów. Dziecko siedzące w pobliżu okna było podobno ciągnięte przez ssanie, a jego koszula została zerwana. Niektórzy pasażerowie stracili również swoje telefony, które ,,wyssało powietrze” z zewnątrz. Siedzenie obok okna również uległo wysadzeniu z powodu dekompresji.

Maski tlenowe w samolocie opuściły się, a wielu pasażerów skorzystało z nich w oczekiwaniu na powrót samolotu na lotnisko. Samolot przewoził 174 pasażerów i 6 członków załogi. Linie Alaska Airlines potwierdziły incydent na X i powiedziały, że podadzą więcej szczegółów, gdy będą one dostępne.

Filmy udostępnione w mediach społecznościowych pokazały pasażerów noszących maski tlenowe i siedzących spokojnie, gdy samolot bezpiecznie wylądował. Dziura w ścianie samolotu była wyraźnie widoczna, a światła Portland prześwitywały przez nią. Źródło: hindustantimes.com PolishObserver.com