Przejdź do treści

Czy Brytyjczycy są zadowoleni z Brexitu?  Oto wyniki najnowszego sondażu

08/03/2024 10:12 - AKTUALIZACJA 08/03/2024 10:12
ocena Brexitu po 3 latach

Ocena Brexitu po 3 latach. Według najnowszego sondażu, przeważająca większość obywateli Wielkiej Brytanii uważa, że Brexit nie spełnił oczekiwań. Pomimo licznych obietnic i planów mających na celu poprawę sytuacji gospodarczej kraju, znacząca grupa ankietowanych negatywnie oceniła skutki wystąpienia z Unii Europejskiej, zarówno dla swoich osobistych finansów, jak i dla ogólnego dobrobytu kraju. Tylko jeden na dziesięciu mieszkańców Wielkiej Brytanii twierdzi, że opuszczenie UE przyniosło poprawę w jego osobistej sytuacji finansowej. Oto rezultaty najnowszego badania dotyczącego Brexitu.
Przeczytaj też: Sąd odmówił Polce wypłaty odszkodowania po wypadku samochodowym z powodu zdjęcia z choinką

Ocena Brexitu po 3 latach 

Jak wynika z sondażu z okazji trzeciej rocznicy opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, przeprowadzonego przez Opinium, brytyjską agencję zajmującą się badaniami i analizami rynku, zdecydowana większość brytyjskiego społeczeństwa uważa, że Brexit był zły dla brytyjskiej gospodarki i spowodował wzrost cen. Badanie przeprowadzone wśród ponad 2000 respondentów wykazało, że niewielka liczba osób uważa, że brexit przyniósł korzyści im lub całemu krajowi. Tylko jedna osoba na 10 uważa, że ​​opuszczenie UE pomogło jej osobistej sytuacji finansowej, w przeciwieństwie do 35% ankietowanych, którzy twierdzi, że było to złe dla ich finansów. Jeśli chodzi o ocenę NHS (National Health Service) to zaledwie 9% twierdzi, że Brexit przyniósł korzyści natomiast aż 47 %, które twierdzi, że wystąpienie z UE miało negatywny efekt.
Przeczytaj też: Ryanair ogranicza loty do Polski: zmiany w rozkładzie i zawieszone połączenia na ważnych trasach
czytaj dalej pod zdjęciem

ocena Brexitu po 3 latach

Porażka zwolenników Brexitu

Jak podaje dziennik The Guardian, tylko 7% osób uważa, że Brexit ​​pomógł obniżyć ceny w brytyjskich sklepach. Natomiast aż 63% uważa, że był czynnikiem napędzającym inflację i kryzys związany ze wzrostem kosztów życia. Z sondażu wynika, że ​​siedem i pół roku po referendum brytyjska opinia publiczna uważa Brexit za porażkę. Zaledwie 22% wyborców uważa, że ​​ogólnie było to dobre dla Wielkiej Brytanii. Wielu wyborców, którzy wspierali konserwatystów we wprowadzaniu zmian, jest zawiedzionych obecną sytuacją. Jednym z kluczowych twierdzeń zwolenników Brexitu było to, że opuszczenie jednolitego rynku i unii celnej UE zapoczątkuje nową erę globalnego handlu dla Wielkiej Brytanii w oparciu o umowy handlowe z innymi częściami świata. Wydaje się, że obecnie wielu wyborców doszło do wniosku, że Brexit w rzeczywistości miał niekorzystny wpływ na handel. Około 49% uważa, że ​​negatywnie wpłynęło to na zdolność brytyjskich firm do importowania towarów spoza UE, a tylko 15% uważa, że ​​pomogło.
Przeczytaj też: Wielka Brytania. Zarabia 60.000 funtów rocznie i ledwo wiąże koniec z końcem
źródło: theguardian.com, PolishObserver.com
artykuł został aktualizowany 8 marca 2024r

Tagi: