Przejdź do treści

Ekspert zdradza najgorsze błędy podczas robienia prania. Mogą cię słono kosztować

09/04/2024 10:04 - AKTUALIZACJA 09/04/2024 10:04
Najgorsze błędy podczas robienia prania

Ekspertka od pralek, Natalie Hitchins, ujawnia szokującą prawdę: większość z nas robi pranie w całkowicie zły sposób, a konsekwencje mogą być katastrofalne. W rozmowie z dziennikiem The Mirror Natalie podzieliła się swoimi doświadczeniami z lat pracy w branży, wyjawiając najgorsze błędy podczas robienia prania, które obserwowała. Całe szczęście ekspertka nie pozostawia nas bezradnych – podała także zaskakujące wskazówki, dzięki którym uda się uniknąć tragedii.

Najgorsze błędy podczas robienia prania

„Po pierwsze zachowaj ostrożność, już przy wkładaniu rzeczy do pralki” – powiedziała. „Zawsze sprawdzaj kieszenie, aby uniknąć przypadkowego włożenia drobnych do prania”. Wielu osobom zdarza się, że przedmioty tj. luźne monety czy fiszbiny biustonosza utknęły pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym bębnem. Z tego powodu „do prania staników,  zaleca się używanie specjalnych woreczków na bieliznę, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami w pralce”.

Natalie twierdzi, że ma pięć kluczowych zasad, dzięki którym proces prania będzie przebiegał zgodnie ze standardami. Sprawdzanie kieszeni ubrań jest pierwszą z nich, a drugą – nieprzeładowywanie bębna.
Sprawdź: Ukryty przycisk w pralce. Niewiele osób wie o jego istnieniu

„Jeśli od jakiegoś czasu czekasz ze wstawieniem prania, kuszące może być napełnienie pralki aż po brzegi” – tłumaczy. „Wkładanie dużej ilości ciężkich rzeczy, takich jak szlafroki czy duże ręczniki, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Pochłaniają one dużo wody, a to może spowodować nierówne wirowanie bębna pralki. Nieproporcjonalny ciężar prania może zniszczyć maszynę”.

Sprawdzanie stanu swojej pralki i zwracanie uwagi na dziwne dźwięki to kolejne czynności zalecane przez Natalie. Ekspertka twierdzi, że wiele typowych problemów powstaje, gdy maszyny korzystają z twardej wody. Woda ta może powodować osadzanie się kamienia w pralce, co w najgorszych przypadkach może spowodować zatrzymanie skutecznej pracy filtra i pompy.

„Wiele osób mieszkających na obszarach z twardą wodą nie zdaje sobie sprawy, że może to prowadzić do odkładania się kamienia w pralkach… Uważaj także na uszkodzenia ubrań spowodowane twardą wodą. Gdy biel traci połysk i staje się szara lub żółta, a ręczniki stają się twarde i szorstkie – to znak ostrzegawczy”.
Przeczytaj: Błędy, które popełniają turyści na wakacjach all inclusive. Będziesz żałować, że nie wiedziałeś tego wcześniej

„Niektóre detergenty zawierają składniki zmiękczające wodę – sprawdź na opakowaniu, być może masz takie. Jeśli tak, dodaj tego trochę więcej do prania.”

Błędy podczas robienia prania. Niszczą pralkę i ubrania

Dla dłuższego życia pralek, Natalie zachęca do ich konserwacji i czyszczenia. Chociaż może to brzmieć jak kolejna czynność na liście, w rzeczywistości nie zajmuje to wcale dużo czasu. Szorowanie dozownika na detergent co trzy miesiące może wystarczyć.

„To może wydawać się proste, ale utrzymanie pralki w czystości jest niezwykle ważne. Jeśli zrezygnujesz z mycia tacki na płyny, prędzej czy później pojawi się na niej osad wapiennym lub ten z mydła i pleśni” – dodała Natalie. „Co dwa, trzy miesiące wyczyść tackę na detergent i wykonaj czyszczenie bębna na gorąco, aby upewnić się, że wszystko działa dobrze i że twoje ubrania będą pachnieć świeżością”.

Źródło: mirror.co.uk, polishobserver.com