
Decyzja Polski może wpłynąć na zniesienie zmiany czasu w całej UE. Polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej może doprowadzić do przełomowej zmiany. Jak dowiedział się “Fakt”, podjęto już konkretne działania mające na celu zniesienie sezonowej zmiany czasu. Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Paszyk, potwierdził, że temat został wpisany do agendy i jest traktowany priorytetowo. Czy to oznacza, że zegarki przestawimy po raz ostatni? Oto, co już wiadomo.

Decyzja Polski może wpłynąć na zniesienie zmiany czasu w całej UE.
Polska objęła prezydencję w Radzie UE 1 stycznia 2025 roku i ma zaledwie pół roku na podjęcie konkretnych działań w tej kwestii. Jak podaje „Fakt”, powołując się na informację Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT), działania mające na celu likwidację sezonowej zmiany czasu już się rozpoczęły.
“Odejście od zmiany czasu z letniego na zimowy zostało wpisane do agendy polskiej prezydencji w UE” – podkreśla minister Krzysztof Paszyk.
Działania ministra skupiły się na odnowieniu prac nad dyrektywą 2000/84/WE, która miała doprowadzić do rezygnacji ze zmiany czasu w całej Unii Europejskiej. Dokument ten został opracowany już w 2018 roku, jednak dotychczas prace nad nim nie zostały zakończone. Minister Paszyk osobiście spotkał się z komisarzem ds. zrównoważone-go transportu i turystyki, Apostolasem Tzitzikostasem, podczas posiedzenia Kolegium Komisarzy z Radą Ministrów w Gdańsku. W wyniku rozmów komisarz zgodził się, aby nie wycofywać dyrektywy z programu prac Komisji Europejskiej na 2025 rok – informuje „Fakt”. Kiedy w praktyce nastąpi koniec zmiany czasu?
Przeczytaj także: Ogromne zmiany dla wszystkich kierowców w UE. Będą miały duży wpływ na podróżujących za granicę
Kiedy koniec zmiany czasu w UE?
Choć temat zniesienia zmiany czasu regularnie wraca do dyskusji publicznej i politycznej, jego realizacja wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich UE. Właśnie to stanowi największą przeszkodę w uchyleniu dotychczasowych przepisów. Polska prezydencja chce jednak nadać sprawie nowy impuls, licząc, że tym razem uda się wypracować konkretne rozwiązania. Aktualnie obowiązujące unijne rozporządzenie dotyczące sezonowej zmiany czasu ma zachować ważność do 2026 roku. Zakłada ono, że przejście na czas letni następuję w ostatnią niedzielę marca, a na czas zimowy w ostatnią niedzielę października.